Logo Optyk Łódka
Logo Optyk Łódka

Soczewki jednoogniskowe

Soczewki okularowe jednoogniskowe zapewniają stałą i doskonałą korekcję wzroku na całej powierzchni soczewki. Dedykowane są do korygowania tylko jednej wady wzroku, uwzględniając także korekcję astygmatyzmu. 

Soczewki jednoogniskowe są stosowane do korekcji krótkowzroczności, która objawia się wyraźnym widzeniem przedmiotów, znajdujących się w bliskiej odległości, podczas gdy te w oddali wydają się być niewyraźne. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będą soczewki jednoogniskowe do dali. Soczewki jednoogniskowe są stosowane do korekcji dalekowzroczności, której klasyczne objawy to wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się daleko, podczas gdy wyraźne czytanie stanowi nie lada wyzwanie. Najlepszym sposobem jej skorygowania są soczewki jednoogniskowe do bliży. 

Rozwiązania stosowane w soczewkach jednoogniskowych 

Dzięki zastosowaniu specjalnych powłok antyrefleksyjnych w soczewkach jednoogniskowych możemy dodatkowo zabezpieczyć się przed mocnymi promieniami słońca lub światłem reflektorów. Powłoki te odbijają światło oraz zwiększają kontrast widzenia, a tym samym poprawiają jakość i komfort życia. Przy większych wartościach korekcji wzroku, w soczewkach jednoogniskowych możemy zastosować także redukcję grubości, tzw. pocienienie soczewki. Pozwala to na swobodne widzenie oraz łatwą adaptację, a także zmniejsza wagę całkowitą okularów i zapewnia ich estetyczny wygląd.

Okulary mężczyzna
Okulary do czytania

Soczewki o konstrukcji asferycznej

Stosuje się je w celu polepszenia komfortu użytkowania okularów. Soczewki asferyczne powalają na zminimalizowanie występowania zniekształceń w widzeniu, zapewniając dokładne odwzorowanie widzianego obrazu, nawet podczas patrzenia przez boczne obszary soczewek. Dodatkowo, przy zastosowaniu konstrukcji asferycznej soczewki, zachowane są proporcje twarzy, ponieważ oczy wyglądają naturalnie. Wybranie ich pozwala na uniknięcie wrażenia nienaturalnego pomniejszenia (przez szkła o mocy ujemnej) lub powiększenia (przez szkła o mocy dodatniej) oka.

W porównaniu z soczewkami o konstrukcji sferycznej, są one cieńsze i lżejsze, co zwiększa wygodę w ich użytkowaniu. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które posiadają większe wartości korekcji wzroku, lub astygmatyzm. Soczewki te nie sprawdzą się jednak, gdy wartości korekcji wzroku są niewielkie. Użytkownicy soczewek o konstrukcji sferycznej zazwyczaj nie mają problemów ze zmianą szkieł na asferyczne. W przypadku osób starszych i osób posiadających większą korekcję dodatnią wzroku, okres adaptacji może być wydłużony.

Soczewki o konstrukcji sferycznej

Stosowane są do korekcji podstawowych wad wzroku, czyli krótkowzroczności i nadwzroczności. Kształt takiej soczewki oparty jest na wycinku kuli, a największe skupienie wiązki światła uzyskuje się w jego centrum. Moc soczewki jest zachowana na całej jej powierzchni, jednak im dalej od środka, tym bardziej zauważalne są boczne zniekształcenia obrazu, związane ze zmianą grubości soczewki. Tradycyjne soczewki sferyczne są grubsze niż asferyczne i mają bardziej wypukły kształt.

Soczewka korygująca krótkowzroczność będzie najcieńsza w centrum, a grubość będzie wzrastać na jej bokach (odwrotnie jest u dalekowidza). W przypadku większych wartości korekcji przekłada się to także na wygląd oczu osoby noszącej okulary. Ponadto osoby obarczone większą wadą wzroku, noszące okulary z dodatnimi soczewkami sferycznymi, widzą przedmioty większe niż ich naturalny rozmiar. Oznacza to, że soczewki o takiej konstrukcji świetnie sprawdzają się w korygowaniu mniejszych wad wzroku, ponieważ niewielka wada wzroku to niewielka grubość soczewki korekcyjnej. Będą one także doskonałym wyborem dla osób starszych, które wcześniej nie nosiły szkieł o konstrukcji asferycznej.

Okulary mężczyzna

Porównanie soczewek sferycznych i asferycznych

Soczewki sferyczne

Konstrukcja:

Soczewki sferyczne mają krzywiznę przypominającą wycinek kuli, ich moc optyczna jest skupiona głównie w centrum soczewki. Im dalej od środka soczewki, tym większe jest prawdopodobieństwo występowania zniekształceń widzenia, tzw. aberracji.

Zastosowanie:

Soczewki sferyczne są stosowane do korekcji podstawowych wad wzroku, dla krótko- i dalekowidzów.

Komfort użytkowania:

Soczewki sferyczne mogą być grubsze i cięższe w porównaniu do soczewek asferycznych

Estetyka:

Soczewki sferyczne mogą stwarzać wrażenie zmiany wielkości oka w zależności od mocy soczewki (moc dodatnia powiększa oko, moc ujemna pomniejsza je).

Naprawa okularów

Soczewki asferyczne

Konstrukcja:

Soczewki asferyczne posiadają zaawansowaną konstrukcję asferyczną, której kształt jest zoptymalizowany na całej powierzchni, punkt po punkcie. Pozwala to na zredukowanie zniekształceń obrazu na całej powierzchni soczewki.

Zastosowanie:

Soczewki asferyczne skutecznie korygują podstawowe wady wzroku, jak i astygmatyzm, zapewniając lepszą jakość widzenia.

Komfort użytkowania:

Soczewki asferyczne, zazwyczaj są cieńsze, lżejsze i zapewniają wygodniejsze użytkowanie.

Estetyka:

Soczewki asferyczne zachowują naturalny wygląd oczu, eliminując wrażenie zmiany ich wielkości.

Aby dowiedzieć się więcej o soczewkach jednoogniskowych, zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu. Nasi specjaliści po przeanalizowaniu potrzeb widzenia i określeniu wady wzroku podczas badania wzroku, doradzą najlepsze rozwiązanie.