Soczewki progresywne są uznawane za jedną z najnowocześniejszych metod korekcji prezbiopii, czyli tzw. starczowzroczności. Prezbiopia jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, dotykającym każdego człowieka. Z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki w oku, czyli akomodacja, tym samym pogarsza się umiejętność przystosowania oka do patrzenia na przedmioty, znajdujące się w różnych odległościach. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soczewek progresywnych, które z powodzeniem zastąpią dwie, a nawet trzy pary okularów.
Są to wieloogniskowe soczewki okularowe które są podzielone na trzy strefy wyraźnego widzenia, bez widocznej linii podziału. Każda ze stref jest odpowiedzialna za widzenie na różnych odległościach. Górna część soczewki umożliwia widzenie dalekie, natomiast dolna część to widzenie z bliska. Środkowa część odpowiada za wyraźne widzenie ekranu komputera lub deski rozdzielczej w samochodzie, zapewniając przy tym komfortowe i stopniowe przejście między tymi dwiema strefami, co jest jedną z najważniejszych różnic między okularami progresywnymi a dwuogniskowymi.
Soczewki posiadają także obszary peryferyjne, przez które widzenie nie jest tak wyraźne, jednak użytkownicy okularów progresywnych są już na tyle przyzwyczajeni do patrzenia przez nie, że te strefy są dla nich praktycznie całkowicie niezauważalne.
Istotnym terminem, z którym można się spotkać podczas wyboru soczewek progresywnych jest tzw. "strefa progresji". Każda strefa progresji charakteryzuje się konkretną szerokością i długością. Długość to obszar od mocy do dali aż po osiągniecie pełnej mocy do czytania, powinien być on zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, oraz tego, w jaki sposób okulary układają się na twarzy. Na szerokość strefy progresji wpływa wiele czynników, t.j.: rodzaj soczewki progresywnej, rodzaj wady wzroku, astygmatyzm, jak i ułożenie oprawy na twarzy. Ta sama soczewka progresywna u użytkowników o różnej wadzie wzroku, może osiągnąć inne zakresy ostrego widzenia.
Dzisiejsze soczewki progresywne można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika i stylu życia. Soczewki progresywne mogą mieć różne rodzaje antyrefleksu, a także dodatkowe powłoki uszlachetniające soczewkę, takie jak powłoka utwardzająca czy oleofobowa. Dostępne są także soczewki progresywne przeciwsłoneczne, z filtrem UV, które mogą mieć także dodatkowo powłokę polaryzacyjną redukującą odblaski. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, uzyskuje się wyraźne widzenie na wszystkich odległościach i dodatkową ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.
Okulary progresywne w znaczący sposób różnią się od tradycyjnych okularów korekcyjnych, dlatego konieczny jest proces adaptacji. Przyzwyczajenie oczu do nowej formy korekcji wzroku, gdzie jednocześnie można widzieć wyraźnie z daleka, pomiędzy i z bliska, wymaga czasu. Nie ma powodu do obaw nawet wtedy, gdy natychmiast nie otrzymuje się pełnej ostrości widzenia, gdyż w wielu przypadkach wymaga to kilku godzin, dni czy nawet tygodni, zanim oczy i mózg zaakceptują okulary progresywne w pełni.
Aby szybciej przyzwyczaić się do okularów progresywnych należy przede wszystkim unikać w tym czasie korzystania z okularów jednoogniskowych, ponieważ może to zaburzyć cały proces adaptacji. Proces adaptacji wymaga cierpliwości i czasu, aż do osiągniecia pełnej satysfakcji z użytkowania soczewek progresywnych.
Aby dowiedzieć się więcej o soczewkach progresywnych, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia nas. Na miejscu w salonie odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości.